+90 216 447 53 28

Sosyal Medyada Biz}

Akaryakıt tankı temizliği

Fueloil Tankları Temizliği – Akaryakıt Tankı Temizliği

Fueloil ve akaryakıt tankları sık kullanılan depolardır. Günümüzde benzin istasyonlarının transport işlemleri bu tankerler vasıtasıyla yapılırlar. Aynı şekilde benzin istasyonları için yerin altında, büyük apartmanlar için bodrum katlarında fueloil tankları bulunur. Bu tanklar kullanılacak olan yakıtın içeride tutulması ve tehlikeli olmayacak şekilde muhafazası için tasarlanmıştır. Yakıt olarak kullanılan kimyasallar sıvı formdan zaman içerisinde değişim göstererek katı forma kadar dönüşebilirler. Bu katı atık ise sıvı tanklarından temizlenmesi zorunlu bir durum yaratır.

 

Fueloil tankı temizliği her ne kadar amatör olarak bu işi yapan kişi ve kurumlarca cüzi miktarlar karşılığında yapılsa da olayın tehlike boyutunun farkına varılmalıdır. Fueloil hem yanıcı hem de patlayıcı bir akaryakıt türüdür. Apartmanların kalorifer tesisatlarına pompalanan fueloil tanklarının temizliği profesyonel ve yetkili firmalarca yapılmak zorundadır. Olası bir patlama riskinde yalnızca temizliği yapan kişiler değil tüm apartman ya da binada bulunan insanların hayatını kaybedebileceğini unutmamalısınız.

Fueloil tanklarının temizliğini yapan şirketler bunun önlemini patlamayı önleyici ekipmanlarla sağlar. İçinde tonlarca yakıt bulunabilecek depoların atık konusunda ciddi bir miktar barındırdıkları aşikâr. Tam bu esnada elden düşecek bir demir ekipmanın zemine temasıyla oluşabilecek kıvılcımların tankı patlamaya sevk edeceğini unutmayınız.

Patlamayı önleyici ekipmanın dışında içeride bulunan zararlı gazlardan ötürü insanların sağlığı düşünülmelidir. Özel oksijen havalandırması, aydınlatma sistemleri ve yakıt buharının ölçülebilmesi gerekli şartlar arasındadır. Çoğu firma bunları özel olarak üretilen ekipmanlarla sağlayabilmektedir. Amaç akaryakıt takı temizliği için katılaşmış kimyasal bileşenin ayrıştırılarak çekilmesidir. Katı formdan tekrardan sıvı forma dönüştürmek için ayrıştırma işlemi tamamlanır. Sonra ise vidanjör yardımıyla yakıt oradan çekilir. Ardından temizlik için ikinci adım başlar.

 

Özel temizlik malzemeleriyle yapılacak bu hijyenik müdahale fueloil tankı temizliği için en önemli kısımlar arasındadır. Başarıyla tamamlandıktan sonra ise tercihe bağlı olarak ayrıştırılarak seyreltilmiş olan sıvı akaryakıt tekrar tanka konulabilir. Bu teknolojiye sahip olup çekilen yakıtı tekrar kullanılabilir forma getiren profesyonel şirketler olduğunu vurgulamakta fayda var. Tehlikeli işlemlerin arasında olmasından ötürü muhakkak dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Seçim ve tercih konusunda bazı kıstasları iyi değerlendirip yetki belgelerinin tam olduğu tecrübeli bir şirket seçmeniz gerekir.

17 Ocak 2015
1.277 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN