+90 216 447 53 28

Sosyal Medyada Biz}

Depolama Tankı Temizliği

Endüstriyel işletmelerin sık sık tercih ettiği yöntemlerden birisi depolama tankıdır. Atıl olarak çıkan herhangi bir sıvı, katı veya gaz formundaki maddenin depolanarak uygun şartlarda tahliyesi sağlanmaktadır. Günümüzde bu tip işletmeler belirli mevzuatlara göre bu atıkları güvence altında tutmak ve geri dönüşüm ya da bertaraf edilmesini sağlamakla yükümlüdür. Dolayısıyla sürekli olarak atılları içerisinde barındıran depolama tankı temizlenmesi gereken bir noktaya gelir. Bunu başarılı şekilde yıllardır yapan firmalar Türkiye’de standartlara uygun yetki belgeleriyle sürdürmektedir.

 

Mevcut depolama tankınızın temizliği için başvurmadan evvel atık su, biyolojik ya da kimyasal atıllar, yabancı maddeler, yanıcı ve patlayıcı maddeler, tank tortuları gibi farklı maddeler hakkında bilgi vermeniz gerekir. Şirketler depolama tankı temizliği yaparken buna uygun bir formda işlem yaparlar. Uygulamalarda çevre bilinci ve insan sağlığı odak noktada yer alır.
Temizliği yapan ekip özel ekipmanlara sahip olduğundan kimyevi sızıntılardan mikrobiyolojik atıklara kadar tüm atıkların oluşturduğu atılı ortadan kaldırabilir. Temizlenen depolama tankları çok daha verimli kullanılabilir. Tortulardan oluşabilecek çürüme ve deformasyonun önüne geçilir. Böylece daha fazla randıman alınırken depolama birimlerinin kapasite anlamında maksimum noktaya geldiği gözlemlenebilir.

 

Depolama tankları temizlik aşamasında TSE kodeksine uygun şartları barındırmalıdır. Dezenfekte işleminin yapıldığı esnada herhangi bir çevre kirliliğine mahal verilmediğinden emin olmak gerekir. Çalışmayı yapan ekibin sağlığı kadar çevrenin kirlenmesinin önüne geçilmelidir. Uygun vidanjör ve diğer ekipmanların sağlanmasıyla önce atıl depodan çıkarılarak uygun görülen bir tankere aktarılır. Buradan ise arıtma tesisine doğru yola çıkar ve geri dönüştürülebilme imkânı doğduysa işleme alınır. En kötü ihtimalle doğaya değil tesislere götürülerek burada bertaraf edilmesi ve çevreyi olumsuz yönde etkilememesi sağlanır.

 

Teknik anlamda depolama tankı temizliği için gereken donanımsa sahip olmayan işletmeler tarafından yapılması son derece tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Ek olarak alınacak sonuçlarda personel deneyiminin ve eğitiminin etkisi es geçilmemelidir. Çoğu insan bu noktalara önem vermese de bilhassa kimyevi ve biyolojik depolama tankları büyük bir titizlikle temizlenmelidir. Her endüstriyel işletmenin ihtiyacı olan depolama tanklarının hijyeni sağlık kuruluşları ve bakanlıklarca hem doğa hem de insan sağlığı açısından zorunlu kılınmıştır.

27 Mart 2017
943 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN