+90 216 447 53 28

Sosyal Medyada Biz}

Sıvı Atık Nakliyesi

Sıvı atıklar çoğu zaman tehlikeli olanlardan anılır. Bir kanalın patlaması sonucunda alınan atık suyunda sıvı atık olarak nitelendirilmesi normaldir. Fakat sıvı atık nakliyeleri çoğunlukla tehlikeli maddeler arasında bulunan nitelikleri kapsar. Eğer sıvı atıklar belirli bir süre tahliye edilmezse sızıntılara sebep olabilir. Bu durumun yaşanması ise evinizi, iş yerinizi ya da deponuzu kullanılamaz hale getirebilir. Su atık nakliyesi tehlikeli maddeler için farklı mevzuatlar içerir. En azından atık su taşımak ile aynı olay örgüsüne sahip olmadığını söylemeliyiz.

 

Tehlikeli sıvı atık nakliyeleri uzman şoförler ve deneyimli şirketler tarafından yapılmalıdır. Ülkemizde baz alındığında tankerler ve tırlar için bulunan tanker dorseler transport işlemlerinde sıkça kullanılmaktadır. Bu bağlamda sıvı atık nakliyelerinin sorunsuz şekilde çözüme ulaşmaları için atığın cinsinin ve miktarının firmalara iletilmesi zorunludur.

 

Öncelikle mevcut yasalar gereği H2, H3, H4, H5, H6, H7, H8, H9, H10, H11, H12, H13 ve H14 sınıfında yer alan tüm sıvı atıklar nakliyeye dahildir. Fakat bu sınıfların dışında kalan hiçbir tehlikeli ya da tehlikesiz sıvı atık transport edilemez. Hatta tehlikeli sıvı atık nakliyesi yapılması için alanında profesyonel bir ekip bulundurulması zorunludur. Böylelikle daha rahat bir biçimde işlemler çözüme kavuşturulacaktır.

 

Sıvı atık nakliyelerinin kamyon tankerlerle yapılması için belirli bir kota bulunur. Bu kotayı aşanlar içinse tır ve dorse ile tanker hizmeti sunulur. Hizmet standartlarının yükselmesiyle beraber çok sayıda sıvı tankeri ülkemizde çıkan ya da ayrıştırılan atıklardan kurtulmak isteyen işletmelere hizmet vermektedir. Lisanslı ve yetkilere sahip olan firmalar tarafından güvenli biçimde sıvı atıkların transport işlemi sağlanabilmektedir.

 

Uygun ADR lisansları ve uluslararası geçerliliği bulunan ulaştırma bakanlığı lisanslarının tam olması zorunludur. Üstelik atık yönetmeliğine uygun hareket edildiği ve bu yetkinliğe sahip olduğunu belli eden atık taşıma lisansı yine firmalar tarafından mutlak suretle alınmalıdır. Eğer taşınacak madde yanıcı ya da yakıcı bir kimyasal ise tehlikeli atık taşıma lisansına sahip olunması gerekir. Tüm personelin işlem hakkında bilgi sahibi olup deneyimli olarak çalıştırılması olası faciaları önlemenin en önemli kozlarındandır.

27 Mart 2017
1.406 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN