+90 216 447 53 28

Sosyal Medyada Biz}

Termik Santral Temizliği

Termik santral temizliği sanılandan çok daha zor olduğu gibi profesyonel bir bertaraf şirketi gerektirir. Özellikle profesyonel olup yetki belgelerine sahip olmayan bir şirketle bu işlemin yapılamayacağından emin olabilirsiniz. Deneyimli personeller kadar yetkin bir ekipman şarttır. Zira termik santraller temizlik aşaması için ciddi bir su ihtiyacına sahip olur. Fakat muazzam derece sıcaklıkların var olduğu bu santrallerde suyun olayın içine dahil olmasıyla birlikte sıcaklık dengeleri değişebilir. Bu durum sağlık açısından olumsuz etkileri bizlerle buluşturur.

 

Günümüzde diğer santrallerle kıyaslandığında termik santral temizliği başlı başına bir sorun haline gelmiştir. Çoğu insan termik santrallere karşı duruyorken bunun sebebinin çevre kirliliği olduğunu savunur. İşte tam bu noktada Termik santral temizliğinde çevre kirliliği konusunun üzerinde durmak gerekiyor. Farklı reaktörlerin temizlenişiyle beraber santral temizliğinden arda kalan tonlarca atık su meydana çıkacaktır. Geri dönüşümü imkânsız olan bu suların atık yönetimince bertaraf edilmesi şarttır. Zira bertaraf edilmediği sürece toprağa, denize ya da alternatif bir bölgeye dökülmesi insan sağlığına ciddi zararlar verir.

 

Mevcut düzenlemelerle beraber bu tip suların topraktan içme suyuna ya da denize ulaşmasının insanlar üzerinde kalıcı hasarlara sebep olacağı kanıtlanmıştır. Termik santral temizleme işlemleri vidanjörlerin tanklara doldurduğu atık sularla beraber bertaraf tesislerinde son bulur. Atık suların içerisindeki kimyasal ve biyolojik bileşenlerden ötürü bu atık suyun bertaraf edilmesi en sağlıklısıdır.

 

İnsan sağlığı kadar doğaya da zarar veren bu atık suların taşınması, mevcut temizlik sonrasında alınması ve bertaraf edilmesi profesyonel vidanjör şirketlerince üstlenilir. Reaktör kazanlarının içerisinde ciddi miktarda kül oluştuğundan zamanla termik santrallerden randıman alınamaz. Burada maksimum bir performans için vakum araçları ve vidanjörler devreye girer. Kazanların kül atıklarını temizleyerek Termik santral temizliğini sonucunda çıkan tonlarca atık suyla bitirirler.

 

Asıl önemli olan nokta ise insana ve doğaya zarar vermeden termik santral temizliğinden elde edilen bu atık suların bertaraf edilmesidir. Ancak bu şekilde sağlıklı şekilde temizlik sağlanabilir. Termik santral temizliği yapan vidanjör şirketleri tüm Türkiye’de resmi olarak faaliyet gösterebilirler. Resmi yetki belgelerince kimyasal, biyolojik ve zararlı maddeleri içeren atıkların temizliğinde aktif rol oynarlar.

Referans Olarak Yaptığımız çalışmayı izleyiniz

 

31 Mart 2017
2.429 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM

  1. Bablofil dedi ki:

    Yardımlarınız için teşekkürler.

BİR YORUM YAZIN