+90 216 447 53 28

Sosyal Medyada Biz}

Yağ Tutucu Temizliği

Yağ tutucu olarak bilinen tanklar günümüzde taşınabilir düzeylere indirilmiştir. Malzeme kalitesinin artması ve sektörün büyümesiyle birlikte her işletmenin bu bağlamda zorunlu olarak yağ tutucu depoya sahip olması noktasına ulaştık. Çünkü içme suyumuz için risk oluşturan, aynı zamanda insan sağlığı için doğayı tehdit eden bir durum söz konusudur. Araştırmalar gösteriyor ki 1 litre atık yağın bulaşıp kirletebileceği su miktarı tam 1 milyon tona denk geliyor. Bu suyun içilemez hale gelmesini ve oksijenle bağlantısının kesilmesini sağlıyor.

 

Bu nedenle Yağ tutucu temizliği nasıl yapılır diye merak eden işletmeler olduğunu söylemek gerekiyor. Alışveriş merkezlerinde, restoranlarda, cafe ve yemek pişirilen alternatif yerlerde atık yağların depolanması ve doğaya atılmaması zorunludur. Buna rağmen atık sularda yapılan ayrıştırma %25 oranında bir yağ oranının tespit edilmesine sebep oluyor.

 

Yani hemen hemen her 4 litre atıkta 1 litre kadar atık yağa rastlanıyor. Evsel atıklarda durum buyken endüstriyel atıklar için yağ tutucu kullanımının ve belgeli atık yağ dönüşümünün son derece nadir kullanıldığını görebiliriz. Fakat yaşamımızın devamlılığı için bu noktada dikkat etmek zorundayız. Yağ tutucu temizlik işlemlerinde profesyonel anlamda yardım almanız şarttır. Çünkü yağın rafine edilmesi ve bulunduğu depodan alınarak ilgili bertaraf tesislerine götürülerek ayrıştırılması gerekir.

 

İçeriğinde insan sağlığını riske eden maddeler olmasının yanı sıra doğaya atıldığında mutlak suretle içme suyuna kadar sızıntılara sebep olmaktadır. Kanalizasyon tıkanıklıkları, deniz suyuna karışması, içme suyu şebekesine karışması, atık sulara karışarak varlığını sürdürdüğünün altını çizelim. Dolayısıyla yağ tutucu temizliğinin aksatılmaması ve periyodik şekilde ihtiyaca göre yaptırılması çok önemli bir husustur.

 

Özel dezenfektanlar kullanılarak yapılan yağ tutucu temizlik işlemleri büyük şehirler kadar diğer şehirlerde de karşımıza çıkmaya başladı. Endüstrinin gelişim sürecini hemen her noktada gördüğümüz gibi restoranlarda, okul kantinlerinde ve yiyecek içecek sektöründe bulunan tüm işletmelerde görme şansı yakalıyoruz. Buna göre yağ tutucu kullanımı zorunlu olduktan sonra oranlarda yavaş yavaş dalgalanma yaşandığını sentezlemeye başladık. Profesyonel yağ tutucu temizliği ile işletmenizde bulunan deponun uzun vadeli kullanıma müsait olmasını sağlayabilirsiniz. Ek olarak ise temizlenmeyen haznelerin zaman içerisinde deformasyon riskinin çok daha yüksek olduğunu belirtmekte fayda var.

17 Ocak 2015
1.787 kez görüntülendi

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN